H. Franciscusparochie

Alem • Ammerzoden • Hedel • Kerkdriel • Rossum • Velddriel • Zaltbommel

Het Heilig Hart van Jezus

Zwoele tuinavond met Jos Vriesema en Mieke Boelen

Gepubliceerd: Zondag, 15 juni 2025 • 1,263 hits

Het was een prach­tige bijna zwoele zomer­avond, en de locatie van de tuin­avond was haast nog mooier. Wij waren met een flink gezel­schap in de tuin van de gastvrije Mieke Boelen-van den Oord in Am­mer­zo­den. En na­tuur­lijk ontbrak haar beroemde appeltaart niet bij het kopje koffie.

Spreker op deze avond was onze eigen pastor Jos Vriesema. Hij had het zich niet ge­mak­ke­lijk gemaakt met het on­der­werp van deze avond nm. het Heilig Hart van Jezus.

Ouderen onder ons kennen de devotie van het Heilig Hart van Jezus nog wel van vroe­ger op de eerste vrij­dag van elke maand. Ook had­den veel ge­zin­nen het soms wat zoet aandoend Heilig Hart­beeld, Jezus met gespreide armen en een zicht­baar hart’. Maar de laatste jaren is het beeld van het Heilig Hart zowel let­ter­lijk als figuur­lijk wat naar de ach­ter­grond verdwenen.

Toch was het, de op tweede Paas­dag overle­den, paus Fran­cis­cus die zijn vierde en laatste en­cy­cliek pas vorig jaar ok­to­ber publi­ceerde met als titel Dilexit Nos, Hij heeft ons liefgehad. De onderti­tel luidt: “over de men­se­lijke en God­de­lijke liefde van het Hart van Jezus Christus”. Dus een echt ker­ke­lijk geschrift over het Heilig Hart.

Een korte samen­vat­ting van het betoog van Jos

Waarom schreef hij juist deze en­cy­cliek op een moment dat hij aanvoelde dat zijn leven ten einde liep?

Moge­lijk wilde hij een gelovig fun­dament leggen onder zijn eer­dere ver­sche­nen en­cy­clie­ken, Laudato Si en Fratelli Tutti. Dit zijn en­cy­clie­ken die gaan over wetten en gebo­den, en min­der over geloven. Hij wil aan­ge­ven dat het hart van Christus het fun­dament is en wordt gevormd door de eigen­schap die wij allen kennen, nm, ‘de liefde’.

Wat wil de paus ons in deze en­cy­cliek zeggen?

Het feit dat paus Fran­cis­cus van oorsprong Jezuïet is, is hierbij van grote bete­ke­nis. De Jezuïeten hebben in de voorbije eeuwen de Heilig Hart ver­ering sterk ge­sti­mu­leerd. Dus de paus maakt in Dilexit Nos ook iets van zijn Jezuïtische wor­tels en spiri­tua­li­teit zicht­baar en voel­baar. Hij doet dat in vijf hoof­stukken:

  1. Het hart is een uni­ver­seel symbool
  2. Het hart is een teken van liefde
  3. Het hart, Christus, die ons zozeer heeft liefgehad
  4. Dorst naar de liefde van God
  5. Liefde geven, liefde ont­van­gen

Eigen­lijk komt de hele kerkge­schie­de­nis over het thema Hart van Jezus ter sprake. Maar be­lang­rijk is wel dat dit stuk de onder­bou­wing is van de sociale en­cy­clie­ken en vele andere ge­schrif­ten van de paus. En daarbij maakt de paus dank­baar gebruik van wat hij vanuit de kring van de Jezuïeten heeft mee­ge­kre­gen.

Dus de Heilig Hart devotie is geen privé-devotie, is niet een stukje voltooid verle­den tijd, maar kan juist een fun­dament zijn voor onze inzet in Kerk en wereld. De paus maakt ons dui­de­lijk, dat onze inzet gefun­deerd moet zijn in het ver­trouwen, dat we hebben in Jezus, die ons in alles in de liefde is voor­ge­gaan. Die twee aspecten hebben elkaar nodig en vullen elkaar aan: ener­zijds beseffen, dat God liefde is, en dat Jezus ons in die liefde is voor­ge­gaan, ander­zijds, dat liefde geen kwestie is van mooie woor­den, of diep­zin­nige gebe­den, maar dat de liefde in ons doen en laten han­den en voeten moet krijgen.

De en­cy­cliek geef aan hoe wij ons hart tot Zijn hart kunnen richten. Dat is een taak die wij niet alleen in­di­vi­dueel, maar zeker ook als kerk­ge­meen­schap moeten oppakken. Een heel moderne en eigen­tijdse manier om Jezus te bena­de­ren.

Laten we de tijd nemen om na te denken, hoe wij in de Bom­me­ler­waard tot een ge­meen­schap kunnen uitgroeien, die gedragen wordt door de liefde van Christus en de liefde voor elkaar en voor onze wereld.

Er ontstond nog een korte leven­dige dis­cus­sie, waarna de gasten nog heel lang en genoeglijk napraten.

Jos Vriesema en Mieke Boelen, bedankt voor deze mooie avond.


Fotoserie
Klik op een foto voor een uitvergroting.